اخبار > قبل از دقیقه ۹۰ به «تصویر سال» برسید


«انگار عادت دقیقه ۹۰ با ما متولد می‌شود، یعنی زمانی که ما اولین جیغ‌مان را می‌زنیم، اولین پاس‌کاری دقیقه ۹۰ را هم انجام می‌دهیم. طبق این عادت در "تصویر سال" هم امکان ندارد که همه دوستان سر فرصت آثار را ارائه کنند. بنابراین ما هر ساله یکی - دو روز آخر شاهدیم، دبیرخانه‌ "تصویر سال" چقدر شلوغ می‌شود، چون همه زمان آخر را برای ارسال اثرشان انتخاب می‌کنند.»

این جمله‌ها را سیف‌الله صمدیان - دبیر جشن «تصویر سال» و جشنواره فیلم تصویر - با لحنی گلایه‌آمیز، به ایسنا گفته است.

او با تأکید بر این‌که مهلت ارسال آثار به جشن «تصویر سال» قطعا تمدید نخواهد شد، ادامه داد: قرار بود امسال مهلت ارسال آثار تا ۱۵ دی‌ماه باشد، اما چون پنج روز دیرتر امکان آپلود آثار فراهم شد، آن پنج روز تأخیر را گذاشتیم این طرف و تا ۲۰ دی‌ماه مهلت ارسال آثار به «تصویر سال» را تمدید کردیم.

صمدیان همچنین تأکید کرد: این فرصت به هیچ‌وجه تمدید نخواهد شد و این آخرین فرصتی است که به علاقه‌مندان دادیم و امیدوارم طبق معمول، حداقل امسال به عادت شیرین و کشنده‌ی دقیقه ۹۰ رفتار نکنیم. ما زمان کمی برای بررسی آثار داریم و  اول اسفندماه نیز باید همه‌ی آثار چاپ‌شده روی دیوار باشند.

او افزود: امیدوارم به وقت یکدیگر احترام بگذاریم و علاقه‌مندان در این فرصت باقی‌مانده تا قبل از ۲۰ دی‌ماه و نه در دقیقه‌ی ۹۰، آثارشان را برای دبیرخانه «تصویر سال» بفرستند. از اول تا بیستم اسفندماه نیز طبق توافق هر ساله‌ای که جشن «تصویر سال» با مدیر خانه هنرمندان ایران دارد، تمام فضاها این مجموعه در اختیار «تصویر سال» قرار خواهد گرفت.

امسال در کنار نمایشگاه سالانه در رشته‌های عکاسی، گرافیک و کاریکاتور و فیلم، علاوه بر دو شاخه عکاسی «ایران ما» و «موبایلی» بخش ویژه‌ای با عنوان «مادربزرگ و پدربزرگ ایرانی» در نظر گرفته شده است.

همچنین «عباس کیارستمی» عنوان بخش ویژه بزرگداشت در چهاردهمین دوره‌ی «جشن تصویرسال» و «جشنواره فیلم تصویر» است که با همراهی سی‌وپنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر برگزار می‌شود.

تمام عکس‌ها و آثار گرافیکی، کاریکاتور و فیلم با موضوع عباس کیارستمی به‌صورت نمایشگاهی مستقل در این بخش هم‌زمان با چهاردهمین جشن «تصویر سال» و جشنواره فیلم تصویر در خانه‌ هنرمندان ایران ارائه خواهد شد.

آثار منتخب بزرگداشت «عباس کیارستمی» همراه برگزیده فیلم‌های دانشجویان کلاس‌های آموزش فیلمسازی کیارستمی در داخل و خارج از کشور، همزمان و در بخش ویژه بزرگداشت کیارستمی، با سی‌وپنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر در پردیس چارسو - اول تا هشتم اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۶ - نمایش داده خواهند شد. آثار این بخش علاوه بر ارائه در نمایشگاه «تصویر سال» به‌صورت مجموعه‌ای مستقل منتشر خواهند شد.

در بخش ویژه عکس، با عنوان «مادربزرگ و پدربزرگ ایرانی» که با همراهی سازمان فرهنگی - هنری شهرداری تهران برگزار می‌شود، همه عکس‌هایی که از مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌های ایرانی به‌صورت پرتره، زندگی روزمره، حضور در آیین‌ها و مراسم ملی و مذهبی و سایر جنبه‌های زندگی‌شان (از جمله محل سکونت با حضور یا با یادگاری‌های باقی‌مانده از آن‌ها) گرفته شده باشند، داوری و ارائه خواهند شد.

در این بخش، از سوی هیات داوران بخش عکس به ۱۰ اثر برگزیده، تندیس تصویر سال، دیپلم افتخار و ۱۰ میلیون ریال به هر یک از برگزیده‌ها از سوی سازمان فرهنگی - هنری شهرداری تهران اهدا می‌شود.