pull-icon
logo-mobile
avatar

نام و نام خانوادگی

حساب کاربری

Dashboard

خروج

اخبار > فراخوان هجدهمین جشن تصویرسال و جشنواره فیلم تصویر


هجدهمین دوره‌ی جشن تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر از دوم تا بیست‌‌وسوم اسفندماه ۱۳۹۹ همچون دوره‌های گذشته در رشته‌های عکاسی، گرافیک، کاریکاتور و فیلم با همراهی خانه هنرمندان ایران و در اختیار داشتن تمامی فضاهای نمایشگاهی و نمایش فیلم خانه هنرمندان برگزار می‌شود.


مسابقه جوانان زیر ۲۵ سال
(جایزه محسن رسول‌اف)

در هجدهمین دوره‌ی جشن تصویر سال و در ادامه رویکرد ویژه به‌ جوانان، جایزه جوانان زیر ۲۵ سال که از دوازده سال گذشته به‌ یاد و نام «محسن رسول‌اف» هنرمند جوانی که در چهار رشته عکاسی، گرافیک، کاریکاتور و فیلم فعالیت داشت و در شهریورماه سال ۱۳۸۷ در سانحه سقوط هواپیما درگذشت، از طریق آرای هیات داوری خاص هر رشته، اهدا خواهد شد.
در این بخش، به‌ منظور شناسایی و تشویق استعدادهای جوان کشور، در رشته‌ عکاسی (خبری، مستند اجتماعی، ورزشی، هنر و هنرمندان، نگاهی دیگر) و دو رشته کاریکاتور و پوستر و نیز جشنواره فیلم تصویر (فیلم‌های زیر ۱۵ دقیقه و بالای ۱۵ دقیقه) برای هر بخش، یک تندیس ویژه، دو دیپلم افتخار و جوایز نقدی در نظر گرفته شده ‌است که همچون دوره‌های گذشته، ازسوی «بنیاد فرهنگی هنری محسن رسول‌اف» اهدا می‌شود.

عکاس مطبوعاتی سال از نگاه جشن تصویر سال
«جایزه وحید ابد»

چهارمین «جایزه وحید ابد» برای عکاس منتخب مطبوعاتی سال که نقش و فعالیت ویژه‌ای را در رویدادهای مهم ایران و جهان داشته است، در هجدهمین دوره‌ی جشن تصویر سال اهدا می‌شود.
عکاس منتخب از میان شرکت‌کنندگان این دوره در بخش عکاسی (جوان و آزاد) ازسوی هیات داوران تصویر سال انتخاب و اعلام خواهد شد.
برنده این جایزه به‌ عنوان عکاس سال از نگاه تصویر سال ۱۳۹۹ مبلغ سه میلیون تومان نقد، همراه با تندیس «وحید ابد» از سوی خانواده زنده‌یاد «وحید سهرابی‌ابد» دریافت می‌کند.
وحید سهرابی‌ابد متولد سال ۱۳۶۸ همدان از سال ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۲ به‌ عنوان عکاس با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) همکاری می‌کرد و در سال ۱۳۸۸ برنده‌ی جایزه نخست و تندیس بخش «عکس‌های ورزشی» از جشن تصویر سال شد.

بخش عکس
در رشته عکس (بخش آزاد و جوانان زیر ۲۵ سال) که شامل بخش‌های مستند اجتماعی، خبری، ورزشی، نگاهی دیگر و هنر و هنرمندان است، (به جز بخش نگاهی دیگر) عکس‌ها می‌بایست در فاصله زمانی نیمه دوم سال ۱۳۹۸ و سال ۱۳۹۹ گرفته شده باشند.
مبلغ ورودیه‌ی جمعا ۳۵ هزار تومان برای همه رشته‌های پنجگانه عکس است که پس از پرداخت اینترنتی وجه می‌توان آثار مورد نظر خود را آپلود کرد.
برای شرکت در هجدهمین جشن تصویر سال، تصاویر آثار می‌بایست در دو مرحله به صورت آپلود مستقیم (در دو مرحله*) از طریق سایت تصویر انجام شود و نیازی به ارسال سی‌دی یا دی‌ودی برای بخش‌های عکس، گرافیک و کاریکاتور نیست.
ارایه‌ آثار در این بخش نیز می‌بایست همراه با ثبت‌نام متقاضی در سایت تصویر به‌ صورت آپلود تصاویر با حجمی معادل حداکثر۱۰۰ کیلوبایت (در مرحله اول برای داوری) و در ادامه برای چاپ نمایشگاهی، آپلود آثار در طول ۶۰ سانتی‌متر و در صورت مربع بودن کادر عکس در طول ۵۰ سانتی‌متر با دی پی آی ۱۵۰ و حجمی معادل حداکثر پنج مگابایت صورت گیرد.
چنانچه عکس آپلود شده در مرحله دوم با ابعاد اعلام شده با رزولوشن ۱۵۰ بیش از پنج مگابایت شد می‌توانید روزلوشن را تا ۱۲۰ دی‌پی‌آی پایین بیاورید.
تعداد آثار ارسالی برای هر بخش حداکثر پنج اثر است.
توجه: درصورت ثبت‌نام و آپلود تصاویر در حجم ۱۰۰ کیلوبایت (در مرحله اول) از آنجا که تصاویر با سایز ۱۰۰ کیلو بایت در دسترس داوران قرار خواهد گرفت، ضروری‌ست فقط همان تصاویربا همان تعداد در مرحله‌ی دوم آپلود شوند.

مسابقه عکس «ایران ما»

به روال هفت سال گذشته، بخش مسابقه عکس «ایران ما» با موضوع‌های زیر برگزار می‌شود:
• طبیعت، ویژگی‌های اقلیمی و جاذبه‌های گردشگری ایران
• مردم‌ نگاری اقوام و خانواده‌ی ایرانی
• میراث فرهنگی و بناهای تاریخی و مذهبی ایران
• آیین‌ها، مراسم و رویدادهای ملی و مذهبی ایران
• رخدادها و چهره‌های شاخص فرهنگی، هنری ایران
• رخدادهای مهم سیاسی، ورزشی، علمی و صنعتی ایران
• عکس‌های قدیمی از آلبوم‌های خانوادگی
تعداد عکس‌های ارسالی در بخش مسابقه «ایران ما» حداکثر ۱۰ تک‌ عکس در نظر گرفته شده است.
ارایه‌ آثار در این بخش نیز می‌بایست همراه با ثبت‌نام متقاضی در سایت تصویر به‌ صورت آپلود تصاویر با حجمی معادل حداکثر۱۰۰ کیلوبایت (در مرحله اول برای داوری) و در ادامه برای چاپ نمایشگاهی، آپلود آثار در طول ۶۰ سانتی‌متر و در صورت مربع بودن کادر عکس در طول ۵۰ سانتی‌متر با دی پی آی ۱۵۰ و حجمی معادل حداکثر پنج مگابایت صورت گیرد.
چنانچه عکس آپلود شده در مرحله دوم با ابعاد اعلام شده با رزولوشن ۱۵۰ بیش از پنج مگابایت شد می‌توانید روزلوشن را تا ۱۲۰ دی‌پی‌آی پایین بیاورید.
آپلود عکس در ابعاد اعلام شده الزامی است.
شرکت در این بخش برای عموم آزاد است و شرط سنی و زمان عکس‌برداری ندارد.
در این بخش از سوی هیات داوران به هفت اثر برگزیده، دیپلم افتخار و جایزه نقدی و به سه اثر، تقدیرنامه و جایزه نقدی اهدا می‌شود.
مبلغ ورودیه‌ی بخش ویژه عکس «ایران ما» 25 هزار تومان است که پس از پرداخت اینترنتی وجه می‌توان آثار مورد نظر خود را آپلود کرد.

مسابقه‌ و نمایشگاه «عکس‌های موبایلی»

عکس‌های موبایلی با موضوع آزاد در نظر گرفته شده و شرط سنی و زمان عکس‌برداری ندارد.
تعداد عکس‌های ارسال شده در بخش مسابقه عکس‌های موبایلی حداکثر ۱۰ تک عکس در نظر گرفته شده است.
در این بخش از سوی هیات داوران به هفت اثر برگزیده، دیپلم افتخار و جایزه نقدی و به سه اثر، تقدیرنامه و جایزه نقدی اهدا می‌شود.
مبلغ ورودیه‌ی بخش ویژه عکس‌های موبایلی 25 هزار تومان است که پس از پرداخت اینترنتی وجه می‌توان آثار مورد نظر خود را در دو مرحله* آپلود کرد.
عکس‌های آپلود شده برای چاپ نمایشگاهی بخش موبایلی باید با طول ۳۰ سانتی‌متر و دی‌پی‌آی ۱۵۰ و حجمی معادل حداکثر پنج مگابایت باشد.

بخش گرافیک و کاریکاتور

دو بخش گرافیک (پوستر) و کاریکاتور، همچون سال‌های گذشته با موضوع آزاد برگزار می‌شود. آثار بخش آزاد و جوانان زیر ۲۵ سال با نظر هیات داوری معرفی شده از سوی انجمن طراحان گرافیک ایران و گروه‌های آزاد کاریکاتور انتخاب و به‌ نمایشگاه راه خواهند یافت.
ارایه‌ آثار در این بخش نیز می‌بایست همراه با ثبت‌نام متقاضی در سایت تصویر به‌ صورت آپلود تصاویر با حجمی معادل حداکثر ۱۰۰ کیلوبایت (در مرحله اول برای داوری) و در ادامه، برای چاپ نمایشگاهی آپلود اصل آثار در طول ۶۰ سانتی‌متر با ۱۵۰ دی پی آی و حجمی معادل حداکثر پنج مگابایت صورت گیرد.
تعداد آثار ارسالی برای هربخش حداکثر پنج اثر است.
مبلغ ورودیه برای شرکت‌کنندگان بخش گرافیک و کاریکاتور (آزاد و جوان) 25 هزار تومان درنظر گرفته شده است که پس از پرداخت اینترنتی وجه می‌توان آثار مورد نظر خود را آپلود کنند.

ارایه آثار بخش نمایشگاه همچون گذشته به‌صورت چاپی و مالتی‌مدیا در گالری‌های خانه‌ی هنرمندان است، اما در صورت اعلام شرایط خاص از سوی ستاد کرونا، ارایه‌ی آثار به‌صورت مجازی خواهد بود. بدیهی‌ست ثبت نام و ارسال آثار به معنای پذیرش شرایط و امکانات موجود تلقی می‌شود.


جشنواره فیلم تصویر

به‌ روال گذشته، جشنواره فیلم تصویر، همزمان با جشن تصویر سال در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود. همه‌ی فیلم‌های غیرتجاری شامل فیلم‌های مستند، کوتاه داستانی، تجربی، انیمیشن، ویدئوآرت و موبایلی که از خلاقیت هنری برخوردار باشند، در دو بخش زیر ۱۵ دقیقه و بالای ۱۵ دقیقه این جشنواره عرضه خواهند شد.
فیلم‌های منتخب در مدت برگزاری جشن تصویر سال، همه‌روزه در خانه‌ی هنرمندان ایران به ‌نمایش در می‌آیند.


با توجه به شرایط خاص نمایش فیلم در دوره‌ی پاندمی کرونا، در صورت مهیا نبودن امکان نمایش فیلم در سالن‌های خانه هنرمندان ایران، آثار منتخب این بخش با به‌کارگیری امکانات نمایش برای حفظ کپی‌رایت آثار، از طریق یکی از پلتفروم‌های نمایش مجازی نمایش داده می‌شوند. بدیهی‌ست ثبت نام و ارسال آثار به معنای پذیرش شرایط و امکانات موجود خواهد بود.


شرایط فنی آثار:
تمامی آثار ارسالی باید در قالبDVD و به صورت دیتا (Data) و با هریک از فرمت‌های:
MOV (H.264) / MP4 (H.264) / MPEG2 همراه با کد ره‌گیری دریافت شده از طریق ثبت نام در سایت تصویر، به دبیرخانه جشنواره ارائه شوند.
فیلم‌هایی که به صورت VOB ارسال شده باشند، پذیرفته نخواهند شد.


تذکر مهم:
فیلم‌سازان فقط یک‌بار می‌توانند فیلم خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند و فرصت اصلاح و ارسال مجدد وجود ندارد و با توجه به تک مرحله‌ای بودن دریافت آثار، در صورت راه‌یابی هر فیلم به جشنواره، فایل ارائه شده توسط فیلم‌ساز مستقیماً به‌ نمایش در خواهد آمد، بنابراین ضروری‌ست فیلم‌سازان از ابتدا نسخه نهایی اثر را با کیفیت مناسب به دبیرخانه جشنواره ارائه دهند.
مبلغ ورودیه برای شرکت‌کنندگان بخش فیلم (آزاد و جوان) ۳۵ هزار تومان در نظر گرفته شده است که پس از پرداخت اینترنتی وجه می‌توان اطلاعات و عکس مربوط به فیلم را در سایت تصویر آپلود کرد.

جشنواره جشنواره‌ها

بخش «جشنواره جشنواره‌ها» همچون گذشته با همراهی سازمان سینمایی کشور، فیلم‌های برنده‌ در جشنواره‌های فیلم برگزار شده در طول سال ۱۳۹۸ ایران به‌ عنوان بخش جنبی جشنواره فیلم تصویر نمایش داده می‌شوند.
امسال نیز فیلم‌های برنده و برگزیده‌ی جشنواره سینما حقیقت، جشنواره فیلم کوتاه تهران، از دوم تا بیست‌ و سوم اسفندماه ۱۳۹۹در تالار ناصری خانه هنرمندان ایران به‌ نمایش در می‌آیند.

مهلت ارسال آثار
مهلت ارسال آثار اول تا ۳۰ دی‌ماه ۱۳۹۹ در نظر گرفته شده است.
هنرمندان علاقمند به شرکت در هجدهمین جشن تصویر سال می‌بایست از طریق ثبت نام و آپلود در سایت تصویر اقدام کنند.
دبیرخانه تصویر سال واقع در تهران، میدان هفت تیر، خیابان مفتح جنوبی، روبه‌روی ورزشگاه شیرودی، خیابان استاد ممیز (اردلان)، پلاک ۲۴، طبقه چهارم، تنها آثار بخش جشنواره فیلم تصویر را به‌ صورت دی‌وی‌دی می‌پذیرد.

شماره تماس دبیرخانه تصویر سال:
۸۸۸۲۴۱۰۳ - ۰۲۱
۸۸۸۲۴۳۷۳- ۰۲۱

توجه:
* آپلود اصل تصاویر از طریق سایت تصویر ضروری‌ است و به‌ هیچ عنوان در رشته‌های عکس، گرافیک و کاریکاتور ارسال سی‌دی یا دی‌وی‌دی به دبیرخانه تصویر پذیرفته نخواهد شد.
چنانچه عکس ارسالی شما با ابعاد اعلام شده با رزولوشن ۱۵۰ بیش از ۵ مگابایت شد می‌توانید روزلوشن را تا ۱۲۰ دی‌پی‌آی پایین بیاورید.
دبیرخانه تصویر سال تنها آثار بخش جشنواره فیلم تصویر را به صورت فیزیکی (به‌ صورت دی‌وی‌دی) دریافت می کند. سایر بخش‌ها تنها از طریق آپلود در سایت پذیرفته می شوند.
یک‌ بار پرداخت وجه در هر بخش (فیلم، عکس، پوستر و کاریکاتور) شامل کلیه رشته‌های آن بخش خواهد بود:
برای مثال: در بخش عکاسی با یک بار پرداخت می‌توانید آثار خود را در تمامی رشته‌های پنج‌گانه آپلود کنید.
برای بخش‌ مسابقه «ایران ما» و «عکس‌های موبایلی» می‌بایست به‌ طور جداگانه نیز هزینه ورودیه پرداخت شود.
دبیرخانه جشنواره، هیچگونه مسئولیتی در قبال آسیب‌های ناشی از ارسال نامطلوب آثار از جانب شرکت‌کننده را نمی‌پذیرد.


«جشن جهانی نوروز» و «عکاسان از نگاه عکاسان» بخش‌های ویژه مسابقه هجدهمین جشن تصویر سال است.


«جشن جهانی نوروز» 
به گزارش دبیرخانه تصویر سال، کمیسیون ملی یونسکو در ایران با همکاری جشن تصویر سال بخش ویژه «جشن جهانی نوروز» را برگزار می‌کند. این بخش به آثار هنرمندان ایرانی در رشته‌های عکاسی، کاریکاتور و گرافیک (پوستر) با موضوع آیین‌ها و مراسم نوروز در جهان اختصاص دارد.
نوروز در ایران و افغانستان به‌منزله آغاز سال نو است و در کشورهای تاجیکستان، جمهوری آذربایجان قرقیزستان، قزاقستان، سوریه، عراق، گرجستان، آلبانی، چین، ترکیه، ترکمنستان، هند، پاکستان و ازبکستان تعطیل رسمی همراه با برپایی جشن‌های متنوع اقوام در هر کشور است.
تعداد آثار ارسالی بخش ویژه مسابقه «جشن جهانی نوروز » در هر یک از بخش‌های عکس، کارتون و پوستر حداکثر ده اثر در نظر گرفته شده است.
شرکت در این بخش‌ها برای عموم آزاد است و شرط سنی و زمان عکس‌برداری ندارد.
با رای هیات داوران در بخش عکس، به ده اثر برگزیده، تندیس ویژه، دیپلم افتخار و جایزه نقدی اهدا می‌شود. در هریک از بخش های کارتون و پوستر، پنج اثر منتخب، تندیس ویژه، دیپلم افتخار و جایزه نقدی دریافت خواهند کرد.
مبلغ ورودیه‌ی شرکت در بخش‌ ویژه مسابقه « جشن حهانی نوروز » برای هر یک از بخش‌های سه گانه، ۲۵ هزار تومان است که پس از پرداخت اینترنتی وجه می‌توان آثار مورد نظر خود را آپلود کرد.
ارایه‌ آثار در بخش‌های عکس، پوستر و کاریکاتور می‌بایست همراه با ثبت‌نام متقاضی در سایت تصویر به‌‌صورت آپلود تصاویر با حجمی معادل حداکثر۱۰۰ کیلوبایت (در مرحله اول برای داوری) و در ادامه برای چاپ نمایشگاهی، آپلود آثار در طول ۶۰ سانتی‌متر و در صورت مربع بودن کادر عکس در طول ۵۰ سانتی‌متر با دی پی آی ۱۵۰ و حجمی معادل حداکثر پنج مگابایت صورت گیرد. چنانچه تصویر آپلود شده در مرحله دوم با ابعاد اعلام شده با رزولوشن ۱۵۰ بیش از پنج مگابایت شد می‌توانید روزلوشن را تا ۱۲۰ دی‌پی‌آی پایین بیاورید. آپلود تصاویر در ابعاد اعلام شده الزامی است.

«عکاسان از نگاه عکاسان»
هجدهمین جشن تصویر سال با همکاری موسسه نشرآوران بخش ویژه «عکاسان از نگاه عکاسان» را برگزار می‌کند.
این بخش در ادامه پروژه‌ای‌ست که از سال ۸۸ آغاز شد و امسال به‌صورت یک فراخوان مسابقه برای جمع‌بندی نهایی آثار برگزیده عکاسی از لحظات تلخ و شیرین عکاسی از عکاسان در شرایط و مناسبت‌های مختلف در طول چهل و دوسال گذشته اعلام می‌شود.
هدف اصلی این پروژه ملی تصویری، ارج نهادن به حضور فرهنگی، هنری و تاریخی عکاسانی ست که نقش بسیار مهمی در ثبت لحظات ماندگار تاریخ فرهنگی واجتماعی و حتی زندگی روزمره جامعه ایرانی داشتند.
تعداد عکس‌های ارسالی در بخش مسابقه «عکاسان از نگاه عکاسان» حداکثر ده تک‌ عکس در نظر گرفته شده است.
ارایه‌ آثار در این بخش نیز می‌بایست همراه با ثبت‌نام متقاضی در سایت تصویر به‌ صورت آپلود تصاویر با حجمی معادل حداکثر۱۰۰ کیلوبایت (در مرحله اول برای داوری) و در ادامه برای چاپ نمایشگاهی، آپلود آثار در طول ۶۰ سانتی‌متر و در صورت مربع بودن کادر عکس در طول ۵۰ سانتی‌متر با دی پی آی ۱۵۰ و حجمی معادل حداکثر پنج مگابایت صورت گیرد.
چنانچه عکس آپلود شده در مرحله دوم با ابعاد اعلام شده با رزولوشن ۱۵۰ بیش از پنج مگابایت شد می‌توانید روزلوشن را تا ۱۲۰ دی‌پی‌آی پایین بیاورید.
آپلود عکس در ابعاد اعلام شده الزامی است.
شرکت در این بخش‌ برای عموم آزاد است و شرط سنی و زمان عکس‌برداری ندارد. در این بخش با رای هیات داوران، به ده اثر برگزیده، تندیس، دیپلم افتخار و جایزه نقدی اهدا می‌شود.
مبلغ ورودیه‌ی بخش‌ ویژه مسابقه «عکاسان از نگاه عکاسان» ۲۵ هزار تومان است که پس از پرداخت اینترنتی وجه می‌توان آثار مورد نظر خود را آپلود کرد.

مهلت ارسال آثار در همه‌ی بخش‌ها تا ۳۰ دی‌ماه ۱۳۹۹ است.نتایج بازبینی و اسامی هنرمندان راه‌یافته فقط از طریق زیر اعلام می‌شود.
سایت تصویر سال http://tassvir.com/
کانال رسمی تصویر سال https://t.me/tassvir_image
اینستاگرام رسمی تصویر https://www.instagram.com/tassvirsal/
توییتر https://twitter.com/tassvirsal
خبرگزاری‌ها و سایت‌های معتبر